2021 Prizewinners

Alexander Gadjiev
2021 Winner - Supported by Club 32 donor Anthony and Suzanne Maple-Brown
Italy/Slovenia
December 23, 1994

Alexander Gadjiev Italy/Slovenia

Ernest Hutcheson First Prize
Edward Goll Best Performance of a work by Liszt
Roger Smalley Best Preliminary Recital
Malcolm Williamson Best Performance of an Australian Piece
Miriam Hyde Best Performance of a work by a Romantic period composer (excluding Liszt)
Lance Dosser Best Performance of a work by a Classical period composer (excluding Beethoven)
Best Program Presentation in Semi Final or Final
Artem Yasynskyy
2021 2nd Prize - Supported by Club 32 donor Lyndall McCormack
Ukraine
July 24, 1988

Artem Yasynskyy Ukraine

Percy Grainger Second Prize
Best Program Construction in the Semi Final or Final
Best Performance of a work from any period before 1950 by a rarely-played and unduly neglected composer
Ignaz Friedman Best Semi Final Recital
Rhondda Gillespie Best Performance of a Twentieth-Century work
Isador Goodman Best Encore in the Preliminary or Finals
Calvin Abdiel
2021 3rd Prize - Supported by Club 32 donor the Brennan Lynch Foundation Fund
Australian/Indonesia
January 23, 2001

Calvin Abdiel Australian/Indonesia

George Frederick Boyle Third Prize
An overseas scholarship for an Australian competitor to further their musical career
Nancy Weir Best Australian Pianist
Alice Burla
2021 4th Prize - Supported by Club 32 donor Mick McCormack
Canada
August 5, 1996

Alice Burla Canada

William Murdoch Fourth Prize
Ádám Balogh
2021 5th Prize - Supported by Club 32 donor Martin and Susie Dickson
Hungary
October 30, 1997

Ádám Balogh Hungary

Arthur Benjamin Fifth Prize
Shion Ota
2021 6th Prize - Supported by Club 32 donor Sandy Watson
Japan
February 20, 2000

Shion Ota Japan

Noel Mewton-Wood Sixth Prize
Anna Geniushene
Supported by Club 32 donors Greeba Pritchard and Robert Mitchell
Russia
January 1, 1991

Anna Geniushene Russia

Rex Hobcroft Best Performance of a work by Beethoven
Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Yangrui Cai
Supported by Club 32 donors Robert and Jennifer Ravens
China
November 13, 2000

Yangrui Cai China

Geoffrey Tozer Most Promising Pianist not Proceeding to the Finals
Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Kyoungsun Park
Supported by Club 32 donor David and Ida Constable
South Korea
May 4, 1992

Kyoungsun Park South Korea

Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Antonii Baryshevskyi
Supported by Club 32 donor Di Bresciani
Ukraine
October 10, 1988

Antonii Baryshevskyi Ukraine

Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Yu Nitahara
Supported by Club 32 donor Jane McCallum
Japan
October 24, 1990

Yu Nitahara Japan

Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Philipp Lynov
Supported by Club 32 donors Rob Thomas AO and Sam Meers AO
Russia
January 6, 1999

Philipp Lynov Russia

Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each

2021 Prize List

Ernest Hutcheson First Prize
Donated by The Friends of The Sydney
$25,000 Alexander Gadjiev
Percy Grainger Second Prize
Donated by Loz Copley
$20,000 Artem Yasynskyy
George Frederick Boyle Third Prize
Donated by Ivy Lane League
$15,000 Calvin Abdiel
William Murdoch Fourth Prize
Donated by Consortium of Individual Donors
$12,500 Alice Burla
Arthur Benjamin Fifth Prize
Donated by Rosalind Carlson OAM
$10,000 Ádám Balogh
Noel Mewton-Wood Sixth Prize
Donated by Ron, Lynn and Marcus Ogden
$7,500 Shion Ota
An overseas scholarship for an Australian competitor to further their musical career
Sponsored by Australian Elizabethan Theatre Trust
$10,000 Calvin Abdiel
Nancy Weir Best Australian Pianist
Sponsored by Youth Music Foundation Australia
$10,000 Calvin Abdiel
Edward Goll Best Performance of a work by Liszt
Sponsored by Bequest from Neville Grace
$5,000 Alexander Gadjiev
Rex Hobcroft Best Performance of a work by Beethoven
Sponsored by A gift from the late Jana Chvojka
$5,000 Anna Geniushene
Geoffrey Tozer Most Promising Pianist not Proceeding to the Finals
Donated by Joan Adler
$5,000 Yangrui Cai
Best Program Construction in the Semi Final or Final
in celebration of his Aunt, Australian pianist Ruth Gerald
Donated by A/Prof Michael Stubbs
$5,000 Artem Yasynskyy
Best Performance of a work from any period before 1950 by a rarely-played and unduly neglected composer
Donated by Harold Fabrikant, Dr Andrew Mitterdorfer and Daniel Mitterdorfer in honour of the 150th anniversary of the birth of Louis Vierne in 2020
$5,000 Artem Yasynskyy
Roger Smalley Best Preliminary Recital
Donated by Donated by the Council of the Friends of The Sydney *
$3,000 Alexander Gadjiev
Ignaz Friedman Best Semi Final Recital
Donated by Dr Robert Mitchell in memory of Denis Condon
$3,000 Artem Yasynskyy
Malcolm Williamson Best Performance of an Australian Piece
Donated by Dr Robert Mitchell in memory of Denis Condon
$3,000 Alexander Gadjiev
Miriam Hyde Best Performance of a work by a Romantic period composer (excluding Liszt)
Donated by Janice Tuynman in memory of her husband Hank Tuynman
$3,000 Alexander Gadjiev
Lance Dosser Best Performance of a work by a Classical period composer (excluding Beethoven)
Donated by Drs Keith and Eileen Ong
$3,000 Alexander Gadjiev
Rhondda Gillespie Best Performance of a Twentieth-Century work
Donated by Minnie Biggs
$3,000 Artem Yasynskyy
Best Program Presentation in Semi Final or Final
Donated by Virginia Bradem OAM
$3,000 Alexander Gadjiev
Isador Goodman Best Encore in the Preliminary or Finals
Donated by Kathron Sturrock
$1,000 Artem Yasynskyy
Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Donated by Mrs Wendy Weight OAM
$1,000 Kyoungsun Park
Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Donated by Mrs Wendy Weight OAM
$1,000 Antonii Baryshevskyi
Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Donated by Mrs Wendy Weight OAM
$1,000 Yu Nitahara
Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Donated by Mrs Wendy Weight OAM
$1,000 Philipp Lynov
Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Donated by Mrs Wendy Weight OAM
$1,000 Yangrui Cai
Prizes for each of the six Semi Finalists not proceeding to the Finals $1,000 each
Donated by Mrs Wendy Weight OAM
$1,000 Anna Geniushene

 

Additional Prizes

The First Prize Winner will have the following engagements:

A national tour of Australia supported by a grant from the Bequest of Harry Colligan and Lionel Hann

A concerto engagement with the London Philharmonic Orchestra

A CD recording for Hyperion Records

A concert engagement at the Bard Music Festival, New York

A concert engagement for the Amigos de Música Os Agostas Portugal

A tour of five American festivals  

A further selection of engagements will be awarded to the winner and/or other finalists. These will include:

A concerto engagement with Maestro Valery Gergiev in the Contemporary Piano Faces, Mariinsky International Piano Festival in St Petersburg

A concerto engagement with the West Australian Symphony Orchestra

The Laza Kostic Foundation Prize – concerts in Serbia

A recital for the winner of the Best Australian Prize in the Elisabeth Murdoch Hall at Melbourne Recital Centre plus a performance fee of $1,000 presented by Hoang Pham – winner of the 2008 Best Australian Prize.

The winner of the Nancy Weir Best Australian Pianist Prize will be required to give a recital in Melbourne at Youth Music Foundation Australia as part of that prize